Rubriky
Publikujeme

Zvykáme si na školku

První kroky do mateřské školy nejsou pro všechny děti a jejich rodiče vždy lehké. Můžeme jim pomoci, aby byly na školku připravené a hladce vklouzly do jiného prostředí, anebo jim včas hodit záchranné lano, když se adaptace nedaří. 

Děkuji za milé pozvání Tereze Víchové z časopisu Maminka, se kterou jsme si povídaly právě o tom, jak už i malé děti můžeme učit překonávat v bezpečné rodičovské náruči výzvy okolního světa.

Rubriky
Příběhy z poradny

Prvňáčci

Daniel a Antonín 7 let

Danova maminka mi zoufale volala už na začátku listopadu. Jejímu prvňáčkovi, třebaže chodil do bezvadné soukromé školy s individuálním přístupem, se nevedlo a nechtěl tam chodit. Písmena, počty, ale i organizaci nezvládal a nestíhal. Byl velmi pomalý a hlavu měl v oblacích. Děti jako Daník jsou velmi chytré, ale přemýšlejí si o svém. Tělo je neposlouchá a při učení je opravdu nezbytné integrovat všechny dílčí mozkové funkce. A jak se od nás odpojují, je pro ně výuka čím dál těžší, protože stále něco dohánějí. Tak se raději vzdají nebo zlobí…

Rubriky
Publikujeme

Dětí s opožděním řeči přibývá. Jak rozmluvit „nemluvky“?

„To, že dítě málo nebo špatně mluví, může mít celou řadu důvodů. Čím dříve je jakékoliv vývojové zpoždění podchyceno, tím lepší je šance na nápravu,” říká speciální pedagožka Marina Šimanová, která je vedoucí speciálně pedagogické a rodinné poradny Pohodová rodina. 

IVA HADJ MOUSSA | Marianne 3. 06. 2023