Rubriky
Aktuality

Závislost na mobilu

Děti na mobilu, tabletu.. říkáme si, že je to  jen na chvilku, protože potřebujeme alespoň půl hodinky klidu na práci nebo pro sebe.

Cílem speciálního pedagoga není vám plošně zakázat všechny technické novinky, ale přemýšlet nad tím, co dáváme dětem do ruky, a jak nastavit určitá pravidla, abychom našim dětem spíše neublížili, než je pobavili či vzdělali. 

Musíme si uvědomit, že okolní “běžný” svět kolem těžko může soupeřit se zábavou, která na dítě přes technologie působí, i když máte pocit, že je vzdělává. Lidé jsou různí, a i děti různě reagují na možnost zábavy na různých zařízeních. Co někomu neškodí, druhého uvrhne do těžké závislosti či nedostatku možnosti rozvíjet spoustu dílčích funkcí. Naučme děti technologie správně užívat. Stejně jako musí zvládnout další “lákadla“, např. alkohol, ale příležitost je poznat jim dáváme rozumně mnohem později. 

 Jako speciální pedagog vycházím hlavně z praxe a opravdu je žádoucí, aby dítě, které ještě nemá dostatečně rozvinutý mateřský jazyk, trávilo čas s dospělým (aktivním mluvním vzorem) a nebylo  “uklizeno” k tabletu či mobilu. Ten může rozšiřovat pasivní slovní zásobu, ale určitě ne tu aktivní a už vůbec ne za podpory hrubé a jemné motoriky, která je pro rozvoj mluvení zásadní. Společně si sednout k pohádce a vysvětlovat a sdělovat si, co prožívají hrdinové a jemně korigovat řeč, je samozřejmě věc jiná. 

Při hře na počítači či tabletu nezapojuje mozek spoustu funkcí, které by v reálné situaci musel. Například špetkový úchop se dnes díky malému tréninku vytrácí a děti mají velké problémy s přesnějším ovládáním vlastního těla, např. mluvidel,  tužky i příboru.  Malé a předškolní děti je výhodné rozvíjet všestranně, aby se potřebné funkce rozvinuly na maximum a dětem učení nedělalo potíže. U dětí s vývojovými poruchami učení je nezbytné spolupracovat s odborníky, aby se některé dílčí funkce cíleně nastartovaly.

Speciální pedagog vám může poskytnout dostatek informací o tom, jak mozek funguje a na co si dát pozor, aby vaše dítě nepreferovalo jako zábavu pouze hry na mobilu apod. a  jeho mozek “nezlenivěl” a rozvíjel se opravdu komplexně. Vše se dozvíte na našich webinářích pro rodiče.